Haber

Van HES inci kefalinin ölümüne neden oldu

KAMYONET –Van Gölü’nde yaşayan endemik bir tür olan inci kefali, her yıl 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri ​​arasında üremek için tatlı su kaynaklarına göç eder.

Ancak Edremit’teki Engil Çayı’na yumurtlamak için göç eden binlerce inci kefali, EÜAŞ Hidroelektrik Santrali’nin yeterli su bırakmaması nedeniyle telef oldu.

‘DİĞER NEHİRDE AYNI DURUM’

Konuyla ilgili açıklama yapan Van Gölü Aktivistler Derneği, oksijensiz kalan balıklara müdahale edilmediği takdirde daha ciddi durumlarla karşılaşılacağına dikkat çekti.

Van Gölü’ne dökülen Bendimahi ve Deliçay gibi diğer akarsularda da durumun aynı olduğu ifade edilen açıklamada, “Bendimahi ve Deliçay gibi akarsularda su debisi hızla düşüyor. DSİ buraları kontrol altına almalı, ve hidroelektrik santralleri ve sulama birlikleri ile görüşülerek suyun akışının balıklar için istenildiği gibi olması sağlanır.Devlet Su İşleri üreme döneminde Şamran Kanalı’ndan su bırakılmasını veya hiç çıkmamasını sağlamalıdır.”

Açıklamada, yumurtadan çıkacak yavru balıkların göle dönebilmesi için gerekli önlemlerin alınması için çağrıda bulunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu