Haber

Kayseri, Kahramanmaraş depreminden nasıl kurtuldu? Başkan Büyükkılıç gerekçeyi tek cümleyle özetledi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta 9 saat arayla meydana gelen iki büyük deprem 10 ilde yıkıma neden oldu. Sarsıntının hissedildiği illerden biri de Kayseri oldu. Ancak Kayseri şiddetli sarsıntılardan nispeten daha az etkilendi. Büyükkılıç, bunun nedenini Haberler.com Youtube kanalına yaptığı özel açıklamalarda açıkladı.

“KURALLARA UYUYORUZ”

Büyükkılıç, “Yapı stoğu olarak eski binalarımız da var. Kentsel dönüşüm anlamında çok yol kat ettik. Kayseri bu sınavda ciddi bir başarı elde ettiğini gösterdi.” söz konusu. “Başarının sırrı nedir?” sorusuna Büyükkılıç, “Deprem yönetmeliğine uymak, oradan gelen talimatları yapı denetim birimleriyle birlikte uygulamak hem belediye teknik heyetiyle hem de sorumluluk anlayışıyla müteahhitlerimiz ciddi. Bu marifet değil. , bu bir gereklilik, bunu kurallara uymamızdan kaynaklandığını düşünüyorum.” sözleriyle cevap verdi.

“İKİNCİ DEPREMDE BELEDİYE BİNASININ YOK OLACAĞINI DÜŞÜNDÜM”

Kayseri’de depremin yoğunluğunun 6,5-7 olarak hissedildiğini belirten Büyükkılıç, “İkinci depremde içinde bulunduğum belediye binası yıkılıyor sandım. Bu depremin ardından yaklaşık 5 gün boyunca hiçbir vatandaş evlerine girmedi. .” söz konusu.

“BU KLASİK MUHALEFET MANTALİTİ”

“Depreme müdahalede geç kalındı” iddialarına yanıt veren Büyükkılıç, “Klasik bir muhalefet anlayışı ve eleştiriyi seven bir yaklaşımla söylenmiş sözler olabilir. Takdir edersiniz ki 10 ilde afetler oldu. ve herkes etkilendi.Saat beş buçuk altıda valimizi deprem bölgesine uğurladık.Burası İçişleri Bakanlığımız Ankara.Ölçüsünden hemen gerekli talimatları verdiğini, hemen hazırlıklarını yapıp,gittiğini gösteriyor. ” açıklamalarda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu