Haber

Hırsızların Yeni Yöntemi: Her Gün ATM’leri Patlatıyorlar

Geçen Şubat ayında Almanya’nın Essen kentinde hırsızlar bir bankanın ATM’sini havaya uçurdu ve para çaldı. Bu olaydan sonra ülkenin farklı şehirlerinde bankalara bağlı ATM’ler patlatıldı ve soygunlar başladı.

Santander ve Deutsche Bank ATM’lerinde meydana gelen patlama güvenlik endişesi yaratırken, İngiliz haber ajansı Reuters her gün en az bir ATM’ye bombalı saldırı düzenlendiğini bildirdi.

Almanya İçişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre bu tür saldırıların 2019’dan bu yana yüzde 40 oranında arttığı belirtilirken, olayla ilgili soruşturmalar sürüyor. Almanya’da yaklaşık 53 bin ATM bulunurken, özellikle Ratingen kasabasında saldırıların arttığı kaydedildi. Ratingen’in Hollanda sınırına yakınlığının Hollandalı çetelerin bölgedeki saldırılarını artırmasına neden olduğu iddia edildi.

Resmi verilere göre 2021 yılında 392 ATM patlatılıp soygun düzenlenirken toplam 20 milyon euro çalındı. ATM’lere yönelik saldırı sayısının geçen yıl 496’ya çıktığı belirtildi. 2023’ün ilk dört ayında şu ana kadar 47 saldırı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu