Yaşam

Bilim Adamları Romantik Bir İlişkiyi Biten 6 Faktör Belirledi

Hala ‘Neden?’ diye soruyorsanız, bilim adamlarının bu konuda bir görüşü var. Tarafları bağdan uzaklaştıran ve ayrılığa zemin hazırlayan unsurlara ilişkin altı faktör sıralandı. Peki bunlar nelerdir? Gelin detaylara bir göz atalım…

Araştırma, İtalya’daki Padua Üniversitesi’nde psikoloji araştırmacısı Peter K. Jonason ve ekibi tarafından yürütüldü.

Independent Türkçe’den Çağla Üren’in derlediği habere göreEkip önceki araştırmaları ve anketleri yeniden analiz etti.

Personality and Individual Differents adlı bilimsel dergide yayınlanan makalede, hem uzun vadeli hem de kısa vadeli ilişkilerde temel ‘oyun bozan’ faktörler şöyle sıralanıyor:

  • ilişkinin karmaşıklığı

  • Partnerin kabalığı

  • taraflardan birinin bağımlılığı

  • yapışkan bir kişilik özelliği

  • Kayıtsızlık

  • Motivasyon eksikliği

Araştırma ekibi, birçok psikoloğun ilişkilerin en değerli yönlerine odaklanırken sorunlu yönlerini göz ardı ettiğini savunuyor.

İlk olarak, yeni çalışmada 49 olumsuz faktör belirlendi. Bunları sonuçlandırmak için, grup önceki araştırmalardan anketlere verilen yanıtları kullandı. Bunlardan en değerlisi, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısındaki 285 üniversite öğrencisi ve mezunuyla yapılan ilişki anketleriydi.

Araştırmacılar bu anketlerde 6 olumsuz faktörün öne çıktığını belirlediler. Uzun vadede, en itici bulunan faktörler kayıtsızlık ve kabalıktı. Kısa vadede yine kaba ve yapışkan olmak gündeme geldi.

Araştırmada ayrıca kadınların bu cinsiyet faktörlerine daha fazla önem verdikleri tespit edilmiştir. Konuyla ilgili yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Kadınlar, daha fazla eş seçeneği olan ve tek gecelik ilişkilere daha az ilgi duyanlar, bu faktörleri daha itici buluyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu