Haber

Yunanistan Mısır üzerinden vatandaşlarını Sudan’dan tahliye ediyor

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Sudan’da yaşanan olaylar nedeniyle bu ülkedeki vatandaşlarının tahliyesi için Hava Kuvvetlerine ait askeri nakliye uçaklarının Mısır’a konuşlandırılacağını duyurdu.

Dendias, Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda mahsur kalan Yunan vatandaşlarının tahliye operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dendias, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in tahliye operasyonlarına katılmak üzere Mısır’da Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait askeri nakliye uçakları ve askeri personelin hazır tutulması yönünde karar alındığını belirterek, “Vatandaşlarımız şiddetli çatışmaların yaşandığı Hartum’da mahsur kaldı. Hükümetin ilk andan itibaren önceliği Yunan vatandaşlarının güvenliği ve korunmasıdır.” söz konusu.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

15 Nisan sabahı Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde ordu ile paramiliter STK arasında silahlı çatışma çıktı.

Ordu ile HDK arasında, “HDK’nın orduya tam katılımı”nı öngören askeri güvenlik reformu konusunda son aylarda yaşanan çekişme sıcak bir çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Kurulu Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı lağvetme ve devlete karşı isyancı güç ilan etme kararı aldığını ve bu temelde hareket edeceklerini açıkladı. .

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre çatışmalarda 400’den fazla insan hayatını kaybetti.

HDK, bayramın ilk gününden itibaren 72 saatlik “insani” ateşkes uygulayacaklarını, akşam saatlerinde ise ordu uluslararası çevrelerin ateşkes davetine uyacağını duyurdu.

haber-ipekyolu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu