Haber

Konya’daki 4.2’lik sarsıntı sürpriz mi? prof. Dr. Solomon Pampal açıkladı

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), Konya’nın Kulu ilçesinde Yerin 7.89 kilometre derinliğinde4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı.

“KONYA’da 100 km canlı fay var”

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Pampal, CNN TÜRK yayınında bu soruları yanıtladı. Pampal yaptığı açıklamada, “Konya’da 100 km’lik aktif bir fay hattı var. Konya deprem bölgesi” uyarısında bulundu.

Pampal, depreme hazırlıklı olmanın önemine dikkat çekerek, son depremlerle birlikte vatandaşların fay hattının geçmediği şehirlere göç ettiğini ancak bunun bir çözüm olmadığını, Türkiye’nin her tarafının sarsıntı bölgesi olduğunu hatırlattı.

Konya’da 4.2 büyüklüğündeki depremin sürpriz olmadığını belirten Prof. Dr. Süleyman Pampal, Konya’da 100 kilometrelik hareketli fay sınırı olduğunun altını çizdi.

“KONYA ALÜVYON ZEMİN ÜZERİNDE KURULU BİR ŞEHİRDİR”

Alüvyonlu zemin uyarısında bulunan Prof. Pampa şu ifadeleri kullandı;

Meslektaşlarımız ve ben bunu her zaman gündeme getiriyoruz. Tekrar edecek olursam Konya’da konferans verdim, Konya’nın depremselliğini uzun uzadıya anlattım.

Konya alüvyal zemin üzerine kurulmuş bir şehirdir. Son depremlerde ve daha önceki birçok depremde gördüğümüz gibi bu alüvyal zeminlerin sarsıntının etkisini 3,4 kat artırdığını biliyoruz. Bunu Hatay’da, İskenderun’da, Adıyaman’da net bir şekilde gördük. Sisam depremine 120 km uzaklıktadır. Uzak olmasına rağmen alüvyon İzmir’deki binaları yıktı. Sisam’da 2 can kaybına karşın İzmir’de 120 civarında can kaybı oldu. Yani yer sarsıntısında hasarı artıran en değerli faktördür.

ANLAŞMA NEDİR?

Alüvyon veya havza, akarsuların taşıdığı kil, kum, çakıl gibi kütle modüllerinin, suyun debisinin azalması sonucu uygun yerlerde birikmesiyle oluşan çökellerdir. Alüvyonlar, geniş vadilerin çoğunun tabanında geniş bir alanı kaplar veya daha geniş alanlara yayılarak alüvyal düzlükler oluşturur.

Türkiye’deki Büyük Menderes, Küçük Menderes, Gediz, Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin vadileri alüvyal ovalardır. Alüvyonlar ayrıca alüvyon bariyer gölleri adı verilen küçük göller oluşturur. Bafa, Köyceğiz Gölü, Meriç vadisi gölleri gibi. Akarsu deltasında alüvyonların oluşturduğu göllere Delta gölleri denir.

KAYNAK: HABER7

felahiyehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu