Haber

Çin heyeti DSÖ ile verileri paylaştı: Yeni varyant tespit edilmedi

DSÖden imal edilmiş yazılı açıklamada3 Ocak’ta virüsün gelişimini izleyen kuruluşun teknik danışma grubu Çin’de Covid-19Çin heyetiyle durumu görüşmek üzere bir araya geldiği belirtildi.

Toplantıda Çinli bilim adamlarının yerel kaynaklı SARS-CoV-2 virüsü vakalarından alınan örneklerin ve ‘yabancı kaynaklı’ olarak sınıflandırılan vakaların DNA verileri hakkında sunum yaptıkları bildirildi.

Yerel olarak bulaşan enfeksiyonlar için sunulan verilerin, 1 Aralık 2022 itibarıyla toplanan 2000’den fazla örnekten alınan DNA verilerine dayandığı belirtildi.

Çin heyetinin analizlerinin Omicron virüsünün alt varyantları olan BF.7 ve BA.5.2’nin yerel olarak baskın olduğunu gösterdiği, BF.7 ve BA.5.2 alt varyantlarının yüzde 97,5’ini oluşturduğu belirtildi. genom dizilimine göre yerel enfeksiyonlar.

Ülkede, düşük oranlarda da olsa, diğer bilinen Omicron alt varyantları tespit edilmiştir, bu alt varyantların bilindiği ve diğer ülkelerde görülenKayıt sırasında heyetin ülkede yeni bir varyantın görülmediğini bildirdiği aktarıldı.

Yerel vakaların yüzde 95’i Omicron’un alt varyantlarıdır

Açıklamada yer alan DSÖ verilerinde 773 örneğin DNA dizisi ve koronavirüs genetik bilgisi Çin’de 3 Ocak prestijiyle derlendi. ‘GISAID EpiCoV’564 tanesinin ise 1 Aralık 2022 tarihinden sonra toplandığı kaydedildi.

Bunlardan 95’inin yerel olarak tespit edildiği, 187’sinin yurt dışından geldiği, 261’inin ise henüz paylaşılmadığı belirtildi.

Ülkedeki yerel vakaların yüzde 95’inin Omicron, BA.5.2 veya BF.7 alt varyantlarından kaynaklandığı kaydedildi. Bunun, diğer ülkeler tarafından GISAID EpiCoV’a yakalandığı bildirilen Çin’den seyahat eden yolcuların genomları ile uyumlu olduğu da belirtildi.

Halka açık DNA verilerinde, Çin’de yeni varyant ve mutasyon tespit edilmediği görülüyor.kaydedildi.

DSÖ’nün Çin ve dünyadaki virüsle ilgili durumu yakından izlemeye devam edeceği belirtilirken, ülkelere tedbirli olmaları, verileri raporlamaları ve farklı Omicron varyantlarına karşı bağımsız ve karşılaştırmalı analizler yapmaları tavsiye edildi.

DSÖ’nün virüsün evrimini inceleyen teknik danışma kurulu, düzenli olarak toplanarak Covid-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsü hakkındaki en son bilimsel bilgileri tartışırken, kuruluşa halk sağlığı stratejilerindeki değişiklikler hakkında tavsiyelerde bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu