Haber

Çin Dışişleri Bakanı ABD’yi ABD’nin Tayvan konusundaki duruşuna saygı duymaya ve Çin’in egemenliğini baltalamayı bırakmaya çağırdı

PEKİN, 14 Haziran (Xinhua) — Çin Devlet Müşaviri ve Dışişleri Bakanı Qin Gang, ABD’nin Çin’in Tayvan konusundaki duruşuna saygı duyması, Çin’in iç işlerine karışmayı bırakması ve Çin’in egemenlik, güvenlik ve kalkınma çıkarlarını desteklemesi gerektiğini söyledi. rekabet kisvesi. Sabotajı durdurması gerektiğini söyledi.

Qin, söz konusu açıklamayı Çarşamba günü ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı telefon görüşmesinde yaptı ve burada Çin’in Tayvan sorunları ve diğer temel endişeler konusundaki resmi tutumunu açıkladı.

Bakan, yılın başından bu yana Çin-ABD ilişkilerinin yeni zorluklar ve sorunlarla karşılaştığını ve suçlunun bilindiğini söyledi.

Qin, Çin tarafının ABD ile bağlarını Devlet Başkanı Xi Jinping’in önerdiği karşılıklı saygı, barış içinde bir arada yaşama ve kazan-kazan anlayışına dayalı işbirliği unsurlarına uygun olarak her zaman sürdürdüğünü ve değerlendirdiğini belirtti.

G20 Bali zirvesinde iki ülke liderlerinin vardığı önemli mutabakatın hayata geçirilmesi için ABD’yi somut adımlar atmaya çağıran Qin, bu kapsamda verilen taahhütlerin yerine getirilmesini talep etti.

Qin, ikili ilişkilerdeki gerilemeyi durdurmak ve ilişkiyi sağlam ve istikrarlı bir gelişme yoluna sokmak için ABD’nin farklılıkları etkili bir şekilde yönetmek, etkileşimi ve iş birliğini teşvik etmek için Çin ile birlikte çalışacağına dair umudunu dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu