Teknoloji

Apple, yeni iPhone SE modeli için nihai kararını verdi

Apple, analistlerin Apple’ın SE 4 üzerindeki çalışmalarını iptal ettiğini iddia etmesinden sadece bir ay sonra, SE serisi ile ucuz iPhone’lar üretmeye geri dönmüş gibi görünüyor.

Tanınmış Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın düşük kaliteli cihazlar serisine yeni bir telefon getirme planlarını başlangıçta iptal etmesinin ardından, tekrar iPhone SE 4 planlarına geri döndüğünü söyledi. Bu yeni, düşük kaliteli ve biraz daha ucuz bir telefon 2024 yılında piyasaya sürülecek.

Yeni iPhone SE’nin önceki sürümlerdeki LED ekran yerine 6.1 inçlik OLED ekranla geleceği söyleniyor. 4.7 inç ekrana sahip olacak telefonun önceki sürümlerine göre büyük ve önemli bir adım atacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu ekranın iPhone 14 ile aynı boyutta olması, SE’nin son hali ile ilgili en büyük şikayetlerden birini geride bırakabilir.

Ancak haberler, Apple’ın şirket içinde 5G bağlantısını getirme girişimine de ilginç bir bakış sunuyor. Kuo’ya göre, yaklaşmakta olan bu cihaz Apple’ın kendisi tarafından tasarlanan bir 5G temel bant yongası içerecek.Kuo, Apple’ın kendi çipinin yalnızca 6 GHz’in altındaki frekansları desteklediğini yazdığı için, bu 5G yeteneğinin biraz daha sınırlı olduğu tahmin edilebilir.

elma analisti, Qualcomm’un Apple siparişlerinde öngörülebilir gelecek için önemli düşüş kaçınılmaz bir sonuçtur.” O yazıyor.

Özellikle Qualcomm CEO’su Cristiano AmonBu yeni telefon ve çip, Apple’ın MWC sırasında verdiği bir röportajda Apple’ın kendi çiplerini geliştirmesi gerektiğini söylemesinin ardından daha önce düşünülenden daha değerli bir test olabilir.

Apple tarafından piyasaya sürülen son bütçe dostu iPhone SE, kalın çerçevelere ve bir ana sayfa düğmesine sahipti. iPhone 13 ile aynı çipi, yani 5G desteği de içeren A15 Bionic’i içeriyordu.

Bir sonraki SE’nin özellikleri ne olursa olsun, muhtemelen ana hat iPhone’ların bir türevi olacak. Yeni nesil iPhone 15’in yeni güncellenen bir Bionic çipe sahip olması bekleniyor, bu nedenle SE’de kullanılan herhangi bir donanımın diğer alt-orta sınıf telefonlara benzer şekilde rakip olacağı varsayılabilir. Ama muhtemelen çok iyi bir kamerası olmayacak ve FaceID gibi diğer özelliklerden yoksun olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu